Choď na obsah Choď na menu

Animoterapia

24. 7. 2022

Schopnosť zvierat prispievať k fyzickej aj duševnej rovnováhe človeka je známa na Slovensku hlavne prostredníctvom hipoterapie a kanisterapie. Sú to terapie za asistencie zvierat, nazývané pod spoločným názvom animoterapie. 

 Hipoterapia má tri zložky a u nás robíme pedagogicko psychologické jazdenie a hipológiu pre hipoterapiu. Pre ženy, ktoré zažili vo svojom živote nejaké trápenie je tu lamaterapia. Lamy sú slobodné zvieratá a do ničoho sa nesmú nútiť. Je potrebné si k nim jemne a trpezlivo nájsť cestu, tak ako k svojej duši. Prasiatko je aktívne a veselé a je vhodné pre mladých aktívnych ľudí. Pes je strážca a treba si ho získať tak ako dieťa na svoju stranu.
Všetky  tieto zvieratá sú skupinové, teda vyhľadávajú a potrebujú skupinu jedincov rovnakého druhu. Pokiaľ to nieje možné, príjmu do skupiny aj človeka, ako člena svojej skupiny, svorky, stáda. Učia sa s nami komunikovať a nadväzovať priateľstvá.
Začíname jednoduchým objasnením základných princípov a pravidiel pohybu a komunikácie so zvieratami v ich prirodzenom prostredí, aj v zajatí. Pokračujeme s individuálnymi stretnutiami a animo aktivitami pre deti dospelých z lokality verejnosti, alebo sociálne znevýhodnených a zdravotne postihnutých. Ľudia z rôzneho sociálneho prostredia sa vyrovnávajú so svojím hendikepom po svojom a my sme spoločne so zvieratami pripravení im pomáhať. Napríklad spoľahlivosťou koní a slobodomyselnosťou lám, priateľstvom prasiatka a prítulnosťou psíka. Všetky naše zvieratá sú skupinové a terapiou môže pre niekoho byť kydanie hnoja, kde môže vypnúť hlavu, alebo pozorovanie sliepok. Proti gustu žiaden dišputát.

Dôležitou súčasťou našej činnosti je welfare chov, správny a čo najviac prirodzený chov všetkých našich zvierat, bez ktorých to celé nemá zmysel. 

Všetko z našej každodennej činnosti vykonávajú ľudia dobrovoľne, ako záľubu a pre pocit uspokojenia a potrebnosti. Každý z našich pracovníkov si vo svojom živote zažil náročné situácie a teda je schopný klientov nie len vypočuť, ale aj pochopiť, prijať a hlavne nesúdiť. Pre klientov, ktorí sa boja zvierat a milujú rastliny, tu máme možnosť relaxu v našej záhrade, pri sezónnych prácach, pestovaní, žatve, balení a zvoze sena a slamy na zimu pre naše zvieratá. V letných mesiacoch utužujeme vzťahy pri opekačkách, varení guláša, alebo spoločnom posedení pri káve.